• Anasayfa
  • |
  • “Değişen şartlar, turizmde beklentiyi de değiştirdi”

“Değişen şartlar, turizmde beklentiyi de değiştirdi”

Pandemi sonrası son yılların en iyi sezonunu geçirmeye hazırlanan turizmin başkenti Antalya’da Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle birlikte başlayan endişeli bekleyiş sürüyor. Dünya çapındaki krizin Antalya turizmini de etkileyeceğini ifade eden İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, mevcut durumun yeni sezonda Antalya'ya olası etkilerini değerlendirdi.

Geçtiğimiz ay düzenlenen EMITT Fuarı'nda yeni sezon için oldukça umutlu olduğu açıklamalarını hatırlatarak sözlerine başlayan Ahmet Çetin, "Ulusal ve uluslararası alanda yaşanan kapanmalar ve kısıtlamaları geride bırakan Antalyamızda, bu yaz, son yılların en iyi sezonunu geçireceğimizin beklentisi içindeydik. Hatta elimizdeki tüm veriler de onu gösteriyordu. Ancak bu ayın başında ülkemizin kuzeyinde yaşanan gerilim maalesef bir savaşa dönüştü. Bu beklenmedik gelişme sonrasında Rus ve Ukraynalı turistlerin en çok ziyaret ettiği şehrimizde haklı olarak endişeler arttı. Geçen sezon pandemiye rağmen yaklaşık 5 milyon Rus, 2 milyon civarında da Ukraynalı turist ağırladık, bu sezon bu iki ülkeden; özellikle Ukrayna'dan büyük kayıpların olacağını düşünürsek turizmcilerimizin endişelerine hak vermemek mümkün değil" dedi. Sıkıntıların sadece turizm sektörüyle de sınırlı kalmayacağını belirten Çetin, "Yaşanan olumsuzluklar, başta turizm sektörü çalışanları olmak üzere pek çok alanı doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Mevcut durum sadece Antalya için değil, tüm ülkemiz için kaygı verici bir hal almakta" şeklinde konuştu.

Bu süreçte tek olumlu gelişmenin tüm Avrupa ülkelerinin hava sahasını Rus uçaklarına kapatması sonucunda Türkiye'nin tek destinasyon olarak kalması olduğunu söyleyen Ahmet Çetin, "Özellikle Avrupa'ya gidemeyecek Rus turistlerin tercihinin Antalya olması bizim için az da olsa olumlu bir haber olarak görülebilir. Bu durumu lehimize çevirebilirsek bir nebze olsun nefes alabiliriz diye düşünüyorum. Ancak bunun da büyük umutlar beslediğimiz sezonun ne kadarını kurtaracağını tahmin etmek zor" dedi.

Cari açığın kapatılmasına en çok katkı yapan turizm sektör paydaşlarının bu süreçte desteğe ihtiyacı olduğunun da altını çizen Ahmet Çetin, "Enerji ve vergi maliyetleri konusunda yapılacak bir düzenleme ve kredi desteği zor günler geçiren sektör temsilcilerimize önemli bir can suyu olacaktır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Son olarak, kalıcı çözümün bir an önce barışın sağlanması olduğunu da sözlerine ekleyen Çetin, "Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleriyle Antalya'daki Diplomasi Forumu'nda başlayan üst düzey görüşmelerin bir an önce olumlu yönde ilerlemesi hem bölgemize istikrar getirecek, hem de Antalyamızın güzel bir turizm sezonu geçirmesini sağlayacaktır. Bu durum sektörümüzdeki paydaşlarımızın da bu sezonu en az hasarla atlatmasını sağlayacaktır" dedi.

Tüm Sliderlar